Відвідування лікаря-ортодонта, імплантолога, щелепно-лицевого або пластичного хірурга найчастіше закінчується направленням на томографію.

 

В стоматологічній клініці Джулія встановлений сучасний комп’ютерний томограф Fona, для проведення діагностики на вищому рівні. Панорамні знімки (ОПТГ) в проекції 2D або комп’ютерна томографія (КТ) в 3D форматі.

Саме наш аппарат це новий багатозрізовий томограф, що дозволяє зробити безліч зрізів за один оборот електронно-променевої трубки. Наприклад, якщо 64-х зрізовому томографу знадобиться для дослідження всього 2 сек, при можливості одночасного отримання 64 зрізів товщиною 0,5 мм за час повного обороту 0,25 сек, то 4-х зрізовому або 16-зрізовому цього часу буде явно недостатньо.

Також на нашому томографі з 64-зрізовим зрізом використовують найновішу програму зменшення дози променевого навантаження "AIDR 3D", яка дозволяє отримувати високу якість зображень із зменшеним променевим навантаженням на пацієнта. Така система дозволяє додатково зменшити радіоактивну дозу від 40 до 83% залежно від виду обстеження.

Щодо раніше використовуваних методик КТ має ряд переваг:

 

1) Не треба спеціально готуватися до проведення процедури

 

2) Променеве навантаження пацієнт отримує за мінімумом, без шкоди здоров'ю

 

3) Процедура займає трохи більше 30 секунд

 

Основні показання до ОПТГ

 

До основних показань відносять:

 

 1. Підготовка до виправлення прикусу: панорамний знімок дозволяє зробити висновки про те, чи є не прорізавших зуби, які можуть зіпсувати результат в подальшому, виявити запальні і інші захворювання навколо зубних тканин, що перешкоджають лікуванню.

 

 1. Визначення вогнища запалення при болях, які поширюються на всю щелепу або більшу її частину.

 

3.Визначення конкретного захворювання, що провокує біль в області одного або декількох зубів.

 

4.Необхідність регулярного відстеження стану тканин, виняток вогнищ хронічної інфекції.

 

 1. Контроль проведеного лікування, відсутності ускладнень ендодонтичних втручань, протезування.

 

 1. Виявлення стадії пародонтозу. Ортопантомограма зубів призначається за необхідност івизначити глибину пародонтальних кишень.

 

 1. Контролю росту зубів у маленьких дітей. Допомагає стежити за розвитком прикусу, вчасно виявити і скоригувати проблему.

 

Коли показано КТ зубів?

 1. Будь-які механічні ушкодження, наслідком яких може стати перелом чи усунення щелепи. Невидимі при зовнішньому огляді ці травми виявляються при томографії. Також травми можуть пошкодити коріння зуба, що надалі тягне за собою його втрату. Томографія дозволить виявити пошкодження та призначити лікування
 2. Відхилення у розвитку зубів, аномалії зубного ряду. Ортодонт призначає томографію на початок лікування пацієнта. Визначають можливість витримати навантаження брекет-системи. КТ зубів дозволяє визначити досить точний час і напрямок росту зубів мудрості
 3. Якщо потрібно створити брекет-конструкцію, важливо правильно змоделювати майбутні системи. Це сприяє якнайшвидшому отриманню позитивного результату ортодонтичного лікування.
 4. Якщо є підозра на ускладнення після ендодонтичного лікування. Лікар не може візуально перевірити якість проведеної терапії. Тільки процедура КТ зубів уможливлює контроль та своєчасне виявлення рецидивів або неправильного лікування.
 5. При підозрі на новоутворення або вже за їхна явності використання комп'ютерної томографії допоможе вчасно виявити пухлину або уточнити стан наявної. Кістки щелепи та м'які тканини ротової порожнини схильні до появи новоутворень після травм та інших пошкоджень.
 6. Запланована хірургічна операція має бути ретельно підготовлена, у цьому велике значення має комп'ютерна томографія. Якщо необхідна імплантація або особливо складне видалення зуба, то КТ допоможе лікарю виявити фактори, що ускладнюють операцію, та визначити, скільки часу знадобиться на проведення операції з огляду на її складність.
 7. Контроль та перевірка ефективності лікування у багатьох випадках без проведення КТ неможливі. Так само, як діагностувати захворювання часом складно без томографії, так і після проведення лікувального курсу не завжди можна правильно оцінити лікування. Вона допоможе визначити, всі чи не пошкоджені тканини зуба видалені, чи не залишилося частково коріння після складного видалення зуба
 8. Якщо планується синус-ліфтинг, кісткова пластика, то потрібний якісний 3D знімок. Кісткова тканина проглядається і на рентгенівському знімку, проте розглянути стан м'яких тканин, слизових оболонок, каналів і кровоносних судин можна тільки на тривимірному якісному знімку.

 

А це шкідливо?

Ні, процедура абсолютно безпечна. Саме тому її з чистою совістю призначають як дітям, так і людям похилого віку. Якщо порівнювати кількість отриманого випромінювання, то один день на сонячному пляжі шкідливіший.

Виняток становлять вагітні жінки. ОПТГ не заборонена, але її рекомендовано проводити у другому триместрі вагітності або ж скористатися візіографом. Для мінімізації ризиків під час дослідження голови,тулуб вагітної жінки закривають свинцевими виробами.